  • LENSBABY Composer Pro II w/Twist 60 Optic +ND Filter for Sony E / LBCP2T60NDX
  • Price
    Inclusive of all taxes
  • Earn 349 CashPoints
    Redeem these CashPoints later & avail exciting offers.
  • Quantity
  • ChangeChange
    Expected Delivery by 16 May, Saturday
    Select from saved addresses
    Please log in to view saved addresses
    Log in
  • Category: Mirrorless Manual Focus Lens
    SKU: LBCP2T60NDX
Highlights
  2. Compatible with Lensbaby Optic Swap System
  4. Aperture range from f/2.5 to 22
  5. Includes a 46mm 3-stop / ND8 filter
  6. Lens construction has two multicoated glass elements in 1 group
  7. Internal 12-blade aperture diaphragm for smooth out-of-focus elements
Description
Lensbaby Composer Pro II with Twist 60 Optic
Bundled with the Composer Pro II is the Lensbaby Twist 60 optic. Compatible with the Optic Swap System, this full-frame 60mm f/2.5 lens is useful for creating portraits and stunning visual effects. It products a twisty, swirly blur that easily separates your subject from the background. It has an internal 12-blade diaphragm for smooth out-of-focus areas, and can be manually adjusted from f/2.5 to f/22 utilizing the knurled ring on the front of the lens. The included 3-stop neutral density filter makes it possible to increase bokeh by shooting with a wider aperture in bright situations. Focus is adjusted manually and you can get as close as 18" from your subject. The Twist 60 has 46mm front threads for using filters to further enhance the image. The Twist 60 optic is compatible with all Lensbaby's current and legacy Optic Swap lens bodies and macro accessories.